
Zapraszamy kierowników, członków kapel działających przy zespołach folklorystycznych oraz pozostałych muzyków zainteresowanych folklorem do udziału w warsztatach pogłębiających wiedzę oraz umiejętności gry w charakterze danego regionu. W tym roku przybliżymy FOLKLOR MUZYCZNY OPOLSZCZYZNY.
W programie warsztatów znajdą się między innymi: informacje dotyczące obowiązującego instrumentarium, charakterystycznego prymowania, sekundowania, basowania, rytmiki, melodyki stosowanych w tradycyjny sposób.
Termin: 23-25 listopad 2018 r.
Miejsce: Górski Ośrodek Szkoleniowo-Wczasowy "Hawrań", ul. Sądelska 10 B, Murzasichle k/Zakopanego
Cena: 450 zł
Zgłoszenie:
W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach należy:
• pobrać Kartę zgłoszenia,
• dokonać przedpłaty (150 zł) lub wpłaty całości należności (450 zł) przelewem na konto Stowarzyszenia Sztuki i Edukacji Artystycznej: 17102029060000150201529619 Bank PKO BP
• wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z potwierdzeniem dokonania przedpłaty przesłać na adres warsztaty@edu-art.pl
• termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 listopada 2018 r.
• w razie pytań prosimy o kontakt: 512 356 339
Szczegółowy grafik zajęć:
Warsztaty poprowadzą:
dr Mariusz Pucia - FOLKLOR MUZYCZNY OPOLSZCZYZNY
absolwent PSM II st. w Opolu (1996, klasie klarnetu) oraz muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2001, specjalizacja w zakresie etnomuzykologii). Zatrudniony w Instytucie Muzykologii w charakterze nauczyciela akademickiego obronił doktorat w 2010 roku na podstawie rozprawy Tradycje muzyczne społeczności Śląska Opolskiego. Przekaz ludności osiadłej a napływowej, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej. Począwszy od 1999 roku prowadzi samodzielne i we współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce oraz na świecie eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (Stany Zjednoczone). Od roku 2012 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Opolskim. Jest między innymi współautorem publikacji: Wybór pieśni i nabożeństw na chwałę Bożą i pożytek ludzi pobożnych wybrany i do druku podany (Lublin 2009), w latach 2009–2011 współredaktorem kwartalnika Muzyka w Liturgii, współautorem wydań dźwiękowych archiwaliów AMFR w Lublinie, uhonorowanych między innymi wyróżnieniem w konkursie Folkowy fonogram roku 2009, także artykułów, głównie o tematyce etnomuzykologicznej. Bierze udział w projektach badawczych i popularyzatorskich, takich jak Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Podlasie, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk-instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.
Zofia Marcinek - CHARAKTERYSTYKA FOLKLORU OPOLSZCZYZNY
Cieszynianka, tancerka Zespołu Pieśni i Tańcz Ziemi Cieszyńskiej, z wykształcenia pedagog i instruktor tańca. Badaczka folkloru tanecznego Śląska. Wykładowca tańców Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Śląska Opolskiego i Śląska Cieszyńskiego na tanecznych kursach kwalifikacyjnych i warsztatach dla instruktorów tańca ludowego w Polsce i za granicą. Jurorka na licznych przeglądach zespołów tanecznych. Stworzyła wiele choreografii, w tym choreografie dla Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”, Zespołu „Lazurki” , którego jest założycielem, oraz liczne choreografie dla polskich i polonijnych zespołów folklorystycznych. Jest kontynuatorką dzieła swojej matki - Janiny Marcinkowej etnochoreolog, zbieraczki i popularyzatorki regionu śląskiego.
Michał Godlewki - INTELIGENTNY ODDECH
Założyciel Instytutu Oddechu i promotor kultury świadomego oddychania. Od 14 lat prowadzi warsztaty, tygodniowe treningi i indywidualne sesje oddechu. Kształci praktyków oddechu i rozpowszechnia oddech, jak sposób lepszego funkcjonowania na codzień, sposób na regenrację, zdrowie i dobre samopoczucie, a także metodę głębokiego kontaktu z własnymi siłami witalnymi, twórczymi i emocjonalnymi.
O sobie mówi: "Najpierw byłem tancerzem. Znam pasję i zaangażowanie tego sposobu wyrażania siebie. Dzielę ją z Wami. Tak będzie zawsze. Taniec jest uzewnętrznieniem własnych przeżyć w określonej formie, lub bez formy, jeśli mówilibyśmy o spontanicznej improwizacji. Oddech - w jego najgłębszym aspekcie - jest sposobem na wzbogacenie wewnętrznego przeżywania, tak aby wyrażona treść była bogatsza, ale nie tylko…"
W czasie zajęć dzięki prawidłowemu oddychaniu będziemy starać się uzyskać:
- więcej energii (która przyda Ci się w codziennych działaniach)
- lepsze samopoczucie (które może wpłynąć na relacje)
- rozwinięcie koncentracji
- lepszy kontakt ze sobą (większa inteligencja emocjonalna)
- zwiększenie zdolności do odczuwania ciała
- poznasz szybkie sposoby na odstresowanie i rozluźnienie
- zwiększysz poziom empatii (co przydaje się we wszelkich kontaktach z partnerami tanecznymi, lub relacjami z uczestnikami)
Komentarze
do wpisu III Ogólnopolskie Warsztaty Folklorystyczne dla Muzyków - Opolszczyzna